Blogowisko

Wyprawa Andrzeja Muszyńskiego

9 października w olkuskim BWA odbyło się bardzo interesujące spotkanie z Andrzejem Muszyńskim - pisarzem i przewodnikiem, który w piątkowy wieczór opowiadał o swojej ostatniej wyprawie w Himalaje Birmańskie.
Andrzej Muszyński urodził się w 1984 r. w Krzykawie. Studiował prawo, zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu oraz został pierwszym stypendystą Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego. Pan Andrzej publikuje swoje artykuły w parsie i w pismach literackich. Jest człowiekiem, który uwielbia podróżować, szczególnie do miejsc, gdzie nie cywilizacja XXI wieku jeszcze nie dotarła. Relacje ze swoich podróży opisał w trzech książkach m.in. w książce "Cyklon", "Miedza", czy "Południe".
Piątkowe spotkanie dotyczyło ostatniej podróży Andrzeja Muszyńskiego, którą odbył do Birmy - kraju położonym w Azji Południowo-Wschodniej, graniczącym z np. Indiami, Chinami oraz Tajlandią. Podróżnik posługując się własnymi zdjęciami, które zrobił będąc z Birmie, pokrótce opowiadał o różnych aspektach pobytu w tamtym azjatyckim kraju.
Spotkanie rozpoczęło się omówieniem kultury birmańskiej, oraz pięciu religii panujących w tamtym kraju. Pisarz szczegółowo opowiadał o ustroju politycznym Birmy, który działa na niekorzyść jej obywateli, którzy notorycznie buntują się przeciw władzy. Pan Andrzej opisywał także swoje ogromne zaskoczenie, które spowodowała obecność kultury chrześcijańskiej, której nie spodziewał się w niedostępnych i zapomnianych rejonach Birmy. Wszyscy zebrani mogli napawać wzrok zdjęciami niebezpiecznych mostów, które pan Andrzej pokonał w czasie swojej podróży w Himalaje Birmańskie oraz egzotycznych i bardzo niebezpiecznych zwierząt zamieszkujących tamte tereny.
Pan Andrzej, choć będąc w Birmie, był bardzo daleko od swojego domu w Polsce, nie zapomniał o swym kraju i dał innym Polakom przykład niewyobrażalnego patriotyzmu, opowiadając o naszym kraju mieszkańcom Birmy, którzy zaciekawieni słuchali opowieści o Polsce. Pisarz w czasie swojej niebezpiecznej wyprawy pokonywał wiele trudności i barier, pokazując przy tym, że nigdy, ale to nigdy nie należy się poddawać.
Na końcu spotkania można było zakupić książki Andrzeja Muszyńskiego wraz z autografami. Znalazł się także czas na pytania do wolbromskiego pisarza.
Ostatnio zmienianypiątek, 16 październik 2015 22:43
Roksana Tomaszewicz

Uczennica klasy I B; piszę artykuły do "Przeglądu Olkuskiego"; prowadzę bloga z recenzjami książek i własnymi wierszami; interesuję się poezją, muzyką oraz sztuką współczesną.

Strona: mowdomniewierszem.blogspot.com

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.