Blogowisko

Rozmowa z Michałem Maślanką

24 listopada odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Olkuskiego, w której uczestniczył uczeń naszego liceum – Michał Maślanka. Michał jest uczniem klasy pierwszej „b” (profil humanistyczny); z zamiłowania fotografuje, udziela się różnego rodzaju przedsięwzięciach, a w klasie pełni rolę przewodniczącego. W przyszłości wybiera się na studia prawnicze bądź dziennikarskie.
R.T.: Bardzo interesuje mnie to, czy w okresie uczęszczania do gimnazjum zastanawiałeś się nad swoją karierą w polityce? Myślałeś, w ogóle o czymś takim?
M.M.: Zawsze chciałem być przewodniczącym klasy, czy szkoły. Od zawsze chciałem zajmować odpowiedzialne stanowiska urzędowe, przewodniczyć ludźmi i ponosić za nich odpowiedzialność.
R.T.: Kto zachęcił cię do startowania w wyborach do Młodzieżowej Rady Powiatu Olkuskiego?
M.M.: Pani profesor Magdalena Kosno zasugerowała, abym spróbował swoich sił. Wcześniej startowałem do Rady Gminnej, ale niestety mi się nie udało. Wykorzystałem więc szansę startując w wyborach do Młodzieżowej Rady Powiatu.
R.T.: Czy spodziewałeś się tego, że zostaniesz radnym?
M.M.: Miałem dużo wątpliwości, czy w ogóle ktoś mnie poprze, ale tym razem uśmiechnęło się do mnie szczęście.
R.T.: Czy mógłbyś opowiedzieć mi, czym jest Rada Młodzieżowa i jakimi sprawami będzie się zajmować?
M.M.: Rada Młodzieżowa to organizacja skupiająca młodych, aktywnych i kreatywnych ludzi, którzy chcą wnieść coś od siebie w życie miasta, czy gminy. Naszym pomysłem jest współpraca, czy też ocieplenie stosunków między szkołami w Powiecie Olkuskim. Chodzi nam przede wszystkim o integrację. Zamierzamy także zając się ulepszeniem komunikacji Gminnej i Powiatowej (PKP, ZGK itd.).
R.T.: 24 listopada odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Olkuskiego, na której to mianowano Cię na członka Komisji Rewizyjnej. Czy mógłbyś pokrótce wyjaśnić na czym będzie polegała Twoja praca?
M.M.: W komisji Rewizyjnej znajduje się pięć osób. Komisja ta będzie sprawowała pieczę nad wszystkimi uchwałami, które muszą się zgadzać z „Zarządzeniem nr 76/2015 Starosty Olkuskiego z dnia 08.10.2015 roku”, które nazywamy potocznie „Małą konstytucją”.
R.T.: Co chciałbyś zmienić w naszym mieście będąc radnym? Czy masz też jakieś plany związane z naszą szkołą?
M.M.: Podczas każdego wystąpienia podkreślałem, że pragnę ulepszyć funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Chciałbym na pewno, by szkoły znajdujące się w Powiecie Olkuskim ze sobą współpracowały i zażegnały „odwieczne spory”. Marzę także o zintensyfikowaniu współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz o zorganizowaniu jakiegoś eventu. Chciałbym w jakiś sposób ożywić nasze miasto tak, by młodzież w końcu wyszła z domu.
R.T.: Jak myślisz, czy obecna Rada Młodzieżowa zmieni coś w funkcjonowaniu miasta Olkusz, czy też powiatu Olkuskiego?
M.M.: Myślę, że tak. Mamy dużo zapału do pracy oraz wiele pomysłów. U nas nie ma ludzi bez pomysłu. Rada składa się w tej chwili z siedemnastu członków.
R.T.: Czy wiążesz swoją przyszłość z polityką? Chciałbyś kiedyś zajmować się sprawami związanymi z funkcjonowaniem miasta i gminy Olkusz?
M.M.: Chciałbym, ale nie tylko miasta, czy gminy. Ostatnio dostałem pewną propozycję związaną z życiem politycznym naszego regionu. Nie myślałem nigdy o studniach związanych z polityką. Wolałbym wybrać się na dziennikarstwo, bądź prawo.
R.T.: Dziękuję Ci serdecznie za rozmowę.
M.M.: Dziękuję.
Moim rozmówcą był Michał Maślanka. Dla „Blogowiska” II LO, Roksana Tomaszewicz
Ostatnio zmienianyniedziela, 06 grudzień 2015 21:07
Roksana Tomaszewicz

Uczennica klasy I B; piszę artykuły do "Przeglądu Olkuskiego"; prowadzę bloga z recenzjami książek i własnymi wierszami; interesuję się poezją, muzyką oraz sztuką współczesną.

Strona: mowdomniewierszem.blogspot.com