Wymiany międzynarodowe

Podsumowanie wymiany polsko-niemieckiej

Od 28 lat Olkusz odwiedza młodzież z niemieckiego gimnazjum w Kirn. Tak wyjątkową, długoletnią tradycją może się poszczycić nasza szkoła – II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu. W tym roku 20 uczniów wraz z opiekunami zagościło na tydzień w Olkuszu i okolicach, w domach polskich rówieśników. Na wiosnę to my odwiedzimy Kirn i będziemy gośćmi niemieckich rodzin.
Przy tegorocznej odsłonie polsko-niemieckiej wymiany II Liceum Ogólnokształcące zaprosiło do współpracy uczniów z IV Liceum i Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu. Wszyscy w zgodnej grupie spędzali czas na wielu zajęciach i wycieczkach. Olbrzymie wrażenie wywarło muzeum Auschwitz, potem był Kraków – miasto polskich królów, Zakopane – zimowa stolica Tatr, Inwałd ze swoim parkiem miniatur pozwalającym "zwiedzić" cały świat w ciągu jednego dnia. Niedzielę goście spędzili w polskich rodzinach, które zadbały o liczne atrakcje i zaprezentowały polską gościnność. Młodzież uczestniczyła też z zainteresowaniem w lekcjach w IV LO. My przygotowaliśmy prezentacje w języku niemieckim i angielskim na temat Olkusza. Obdarowani mapami i ulotkami o Olkuszu (przekazanymi przez Urząd Miasta i Gminy Olkusz) spacerowaliśmy po Srebrnym Grodzie. W murach naszej "Dwójki" odbyła się dyskoteka, w której uczestniczyła także niemiecka młodzież. Jeżeli do tego dodamy niezłą pogodę to możemy podsumować – to była udana wizyta. W poniedziałek 23 września, w dniu kończącym kolejną wymianę młodzieży zaszczycił nas swą obecnością Starosta Olkuski – Bogumił Sobczyk, który w krótkim przemówieniu podziękował za długoletnią współpracę obu stronom zachęcając jednocześnie do kolejnych spotkań. Gościliśmy też dyrektora Zespołu Szkół nr 3 pana Wojciecha Panka. Brawa, którymi młodzież nagrodziła organizatorów i koordynatorów projektu były potwierdzeniem kolejnego międzynarodowego sukcesu. Na zakończenie należy dodać, że organizacja wymiany była możliwa dzięki dofinansowaniu PNWM (Polsko – Niemiecka Współpraca Młodziezy), wsparciu finansowemu Powiatu Olkuskiego i rodzin goszczących młodzież. Dziękujemy.
Ostatnio zmienianyniedziela, 20 październik 2019 23:11
Więcej w tej kategorii: « Wymiana polsko-niemiecka