Młodzież II LO na wymianie szkolnej w Kirn

W dniach od 16-26 kwietnia 2016 w ramach polsko- niemieckiej wymiany młodzieży, 11- osobowa grupa uczniów II LO w Olkuszu wraz z opiekunami Anną Olejniczak- Irla i Marcinem Stawinogą gościła w zaprzyjaźnionej szkole Gimnazjum Kirn w Nadrenii Palatynacie.
Program tegorocznej wymiany obejmował osiem dni, wypełnionych zajęciami edukacyjnymi oraz przeróżnymi atrakcjami turystycznymi i miał na celu przybliżenie polskiej młodzieży realiów życia, kultury i zwyczajów naszych zachodnich sąsiadów oraz pokazanie najpiękniejszych zakątków zachodnich Niemiec. Priorytetem wymiany było także doskonalenie umiejętności praktycznego posługiwania się językiem niemieckim.
„Dla mnie była to nie tylko pierwsza podróż samolotem, ale również wspaniała przygoda. Szkoła niemiecka zapewniła nam niespotykaną liczbę atrakcji. Nie tylko zwiedziliśmy Frankfurt nad Menem, ale zobaczyliśmy również przepiękną Moguncję, stolicę Landu Nadrenii-Palatynat”- wspomina Ola Babiuch (1b).
„Na nas największe wrażenie wywarł rajd po mieście Kirn połączony z poznawaniem jego historii oraz projekt artystyczny i filmowy w naszej szkole partnerskiej”- dodają Kinga Figurska (1a) i Daria Włodyga (2a).
W programie nie zabrakło także okazji do aktywnego wypoczynku. Młodzież próbowała swoich sił na kręglach, ścianie wspinaczkowej w Fischbach . Uczestniczyła w nocy sportowej, podczas której czekały na nią liczne gry i zabawy.
„Wymiana polsko-niemiecka pozostanie nam na długo w pamięci. Każdy z nas przywiózł dużo niesamowitych wspomnień. Mieliśmy okazję oswoić się z językiem niemieckim, poznać świetnych ludzi, dostrzec łączące nas podobieństwa , ale też i różnice”- podsumowuje Natalia Chodorowska (3b).
Serdeczna atmosfera i życzliwość ze strony gospodarzy zagwarantowały znakomite humory wszystkim uczestnikom wymiany i sprawiły, że uczniowie „olkuskiej Dwójki” nie tylko z żalem opuszczali Kirn, ale też nie mogą doczekać się zaplanowanej na wrzesień rewizyty swoich niemieckich kolegów.
Nauczyciele i uczniowie składają gorące podziękowanie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe tegorocznego projektu. Zobacz film z wymiany.