Niecodzienne spotkanie w II LO

W 2011 roku II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu przystąpiło do projektu „Zachować pamięć – historia i kultura dwóch narodów” realizowanego od kilku lat przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie i Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie i polegającego na organizowaniu w polskich szkołach cyklicznych, jednodniowych spotkań z młodzieżą z Izraela.
Oprócz celów edukacyjnych i poznawania innych kultur wartością dodaną tych spotkań jest zacieśnianie więzi między naszymi narodami, przełamywanie wzajemnych stereotypów oraz nauka okazywania szacunku dla odmienności.
Pobyt w polskiej szkole jest jednym z punktów tygodniowego pobytu Izraelczyków w Polsce.
Dnia 08.11.2016 roku już po raz trzeci gościliśmy w murach II LO ponad 100 osobową grupę młodzieży ze szkoły Ort Eironi Dalet High School z Modiin.
Izraelczycy uczestniczyli w multimedialnej lekcji poświęconej historii Olkusza oraz olkuskiej społeczności żydowskiej. Następnie w celach integracyjnych młodzież zatańczyła kilkukrotnie belgijkę. Niewątpliwą okazją do świetnej zabawy dla uczestników spotkania była także nauka kroków i wspólne zatańczenie poloneza. Aplauz gości wzbudził pokaz poloneza i krakowiaka w oryginalnych strojach w wykonaniu uczniów II LO. Lekcja na temat polskich tańców narodowych należy do ich obowiązkowej i ulubionej atrakcji. Goście odwdzięczyli się prezentując swoje tańce narodowe i zapraszając gospodarzy do wspólnej zabawy.
Jak podkreśliła pani dyrektor II LO mgr Iwona Sroka tego rodzaju wizyty z pewnością pozwalają zmienić wzajemne wyobrażenia na temat naszych narodów i pozwalają otworzyć się na siebie. Zobacz zdjęcia z wizyty.