Wymiana polsko-niemiecka 2017

W dniach 16-23.05.2017r. zrealizowana została kolejna część projektu polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Tym razem 14-osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły udała się do zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej - Gymnasium Kirn w Niemczech.
Program tegorocznego pobytu był, jak zawsze, bardzo bogaty. Pierwszą część stanowiły atrakcyjne wycieczki. Młodzież pojechała do Strasburga, gdzie nie tylko zwiedziła Parlament Europejski, przysłuchiwała się obradom na sesji plenarnej, ale również spotkała się z Członkami Parlamentu Europejskiego: panem Norbertem Neuserem i Bogdanem Wentą. Spotkanie z posłami było doskonałym sposobem, by dowiedzieć się, jak na co dzień działa instytucja, która jest głosem obywateli Unii Europejskiej i jak praca Parlamentu wpływa na zmiany w Europie i na świecie.
Uczniowie zwiedzili również przepiękną Starówkę oraz nowoczesny stadion piłkarski Opel- Arena w Moguncji, wędrowali po urokliwych uliczkach miasta Bingen. Niesamowitych wrażeń dostarczyły także rejs statkiem po Renie, ściana wspinaczkowa w Bad Kreuznach oraz projekt muzyczny.
Pobyt w szkole partnerskiej to również spotkania i zajęcia w szkole, rajd po mieście połączony z poznawaniem jego historii, a także wieczory integracyjne z ogniskiem, grillem, zabawami sportowymi, śpiewami.
Ostatnim punktem tegorocznej wymiany było uroczyste spotkanie z Burmistrzem Miasta Kirn - Panem Martinem Kilianem, który w swoim przemówieniu podkreślił, że „wzajemne poznanie i zrozumienie młodych pokoleń ma duże znaczenia dla trwałego porozumienia między naszymi narodami. To właśnie młodzi ludzie będą tworzyć przyszłe stosunki między naszymi krajami. Od ich nastawienia zależeć będzie przełamanie istniejących wciąż jeszcze uprzedzeń i stereotypów”.
Rewizyta niemieckiej młodzieży zaplanowana jest na wrzesień. Dziękujemy serdecznie organizacji międzynarodowej PNWM (Polsko- Niemieckiej Wymianie Młodzieży) za wsparcie finansowe tegorocznego projektu. Zobacz zdjęcia z wymiany.