III B uczciła setną rocznicę urodzin Gerarda Woźnicy „Hardego”

Jednym z najsłynniejszych partyzantów działających w rejonie Olkusza był Gerard Woźnica ps. Hardy. Urodził się 15 grudnia 1917 r. na Śląsku w Jankowicach Rybnickich, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. „Hardy” był dowódcą oddziału rozpoznawczego 23. Dywizji Piechoty AK „Surowiec”.
Oddział ten wywodził się z leśnego plutonu dywersyjnego „Srebro”, będącego wcześniej częścią działającego w Kluczach w 1941 r. 2. Batalionu Gwardii Ludowej PPS. Po zdekonspirowaniu przez Niemców Woźnica musiał opuścić Klucze i przyłączyć się do oddziału leśnego. Po poległym kpr. Wincentym Dębskim ps. Wacek i ppor. Stefanie Piątku ps. Stal, którzy początkowo dowodzili oddziałem w lesie, formalne przywództwo objął „Hardy” pod koniec 1943 r. Oddział zajmował się akcjami dywersyjnymi, odwetowymi, sabotażowymi, ochroną ludności cywilnej przed terrorem, zdobywaniem uzbrojenia, likwidacją konfidentów, rekwizycją żywności z niemieckich magazynów, przerzutami przez granicę ludzi, broni i żywności.
Obchody setnej rocznicy urodzin kapitana „Hardego” postanowił uczcić Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Olkuszu poprzez organizację wystawy, warsztatów i konferencji naukowej. W specjalnie przygotowanych warsztatach wzięła udział młodzież z Naszego Liceum. Uczniowie grupy humanistycznej z klasy III B pod opieką wychowawcy udali się 15.09. do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na zajęcia przygotowane przez młodych pasjonatów historii regionalnej. Podczas warsztatów nasi uczniowie przypomnieli sobie kontekst historyczny powstania i funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego na ziemii olkuskiej, mieli także okazję zobaczyć sprzęt używany przez grupy rekonstrukcyjne. Prawdziwą gratką dla historyków były jednak artefakty z wykopalisk archeologicznych prowadzonych w obozie leśnym w Górach Bydlińskich.
Ta ciekawa lekcja historii najnowszej miała za zadanie przybliżyć trudną przeszłość naszej Ojczyzny przez pryzmat historii lokalnej. Zobacz zdjęcia z warsztatów.