Nowości

„Niepodległość znaczy Wolność – słowa najpiękniejsze…”

Święto Niepodległości Święto Niepodległości
Słowem, tańcem, śpiewem … – Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu uroczyście uczciła 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody święta w II LO zaszczycił swoją osobą pan Marian Buczek pracujący na stanowisku Pełnomocnika ds. Ochrony Informacji Niejawnych w Starostwie Powiatowym w Olkuszu.
Uroczysta Akademia z okazji Święta Niepodległości miała formę poetycko-muzyczno-taneczną. Podniosły charakter występu wywołał u odbiorców wzruszenie oraz skłonił do zadumy nad dziejami Polski i pokoleniami Polaków walczących o wolność i suwerenność ojczyzny - „Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało”.
Recytację utworów literackich i występy wokalne uświetniła pantomima, w której uczniowie starli się sportretować tańcem i gestem losy Polaków pod zaborami (1772-1918) oraz oddać radość rodaków z rodzącej się w listopadzie 1918 roku niepodległości. Uroczystość zakończył pokaz poloneza w strojach narodowych w wykonaniu grupy tanecznej II LO prowadzonej od lat z sukcesami przez panią mgr Aleksandrę Kuś.
Całość przedstawienia uzupełniła oprawa mulimedialna poświęcona historycznemu kontekstowi polskiej drogi do wolności. Z przyjemnością nagrodziliśmy także uczestników organizowanego już po raz trzeci konkursu historycznego „Drogi do wolności”, wykorzystującego aplikację na smartfony, którego pomysłodawcą jest pan mgr Marcin Stawinoga. W tym roku pytania dotyczyły okresu historii Polski obejmującego lata 1772-1918. W wielkim stylu pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja klasy 3a w składzie: Natalia Kurdziel, Wiktoria Karolczyk i Krystian Chmiest. Na drugim miejscu uplasowali się: Maciej Jurkiewicz, Maciej Żuk i Michał Śliwka z klasy 2b. Natomiast trzecie miejsce przypadło drużynie klasy 2a: Adzie Bierlet, Nikoli Włodarczyk i Oldze Osuszek. Dziękujemy także reprezentacjom pozostałych klas za wzięcie udziału w konkursie. Zobacz zdjęcia z akademii.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.