Nowości

Pięknie odrobiona lekcja patriotyzmu!

Tymi słowami można podsumować postawę uczestników szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które miały miejsce w dniu 09.11.2018 r.
Świętowanie jubileuszu rozpoczęliśmy od uczestnictwa w zorganizowanym z tej okazji Szkolnym Czytaniu dla Niepodległości, którego pomysłodawczyniami były panie Anna Majcherek i Agata Wandzel-Kluczewska. Celem przedsięwzięcia było między innymi ukazanie i podkreślenie niezaprzeczalnej roli literatury polskiej w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków, pozbawionych przez ponad wiek swojej państwowości. Lektorzy w osobach: Agata Wandzel-Kluczewska, Iwona Sroka, Marta Kajda, Andrzej Curyło, Rafał Krawczyk, Iwo Bielas przeczytali dla zgromadzonych fragmenty utworów: „Nad Niemnem”, „Dziady cz. III”, „Kamienie na szaniec”, „Rozmowy polskie latem 1983 roku”, „Pan Tadeusz”. Miejmy nadzieję, że ta oryginalna forma obchodów Święta Niepodległości stanie się corocznym punktem naszego szkolnego świętowania.
Następnie tradycyjnie odbyła się uroczysta akademia „Dla Niepodległej”. Tegorocznym jej motywem przewodnim były polskie trzy znaki naczelne: herb, barwy i hymn państwowy, którymi posługujemy się dla wyrażenia suwerenności naszego państwa. Biało-czerwona wypełniła całą uroczystość i swoją obecność zaakcentowała nie tylko w poetycko-muzyczno-tanecznej odsłonie akademii, ale także w scenografii przygotowanej na tę szczególną uroczystość.
Recytację utworów literackich i występy wokalno-instrumentalne młodzieży zakończył biało-czerwony taniec o charakterze jazzowym do aranżacji utworu „Nie pytaj o Polskę”.
Podniosły charakter występów wywołał u odbiorców wzruszenie oraz skłonił do zadumy nad dziejami Polski i pokoleniami Polaków walczących o wolność i suwerenność ojczyzny - „Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało”.
Zwieńczeniem jubileuszu był patriotyczny marsz wokół terenu szkoły i sąsiadujących ulic Osiedla Młodych.
Przed nami jeszcze sportowa odsłona obchodów Święta Niepodległości w Naszej Szkole. Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.