Nowości

Światowy Dzień Rzucania Palenia w II LO

Już po raz Ósmy uczniowie Dwójki wzięli udział w evencie organizowanym przez Inspekcję Sanitarną w Olkuszu i Starostwo Powiatowe - „Rzuć palenie razem z nami, nie przebywaj z palaczami! Jabłko zamiast papierosa!” Poprzez tę akcję chcemy motywować osoby palące do ograniczenia wyrobów tytoniowych, w tym elektronicznych inhalatorów nikotyny w towarzystwie osób niepalących lub do rozstania się z nałogiem.
Nikotyna bardzo szybko uzależnia, wystarczy kilka papierosów, aby organizm przyzwyczaił się krótkotrwałego wyrzutu dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Jeżeli do tego dodamy społeczne znaczenie palenia papierosów – palenie dla towarzystwa, bo nie chcemy być jedyną osobą w grupie, która nie pali, czy wspólne wychodzenie „na fajkę”- mamy odpowiedź, dlaczego tak ciężko zerwać z tym nałogiem. A zerwać warto i to jak najszybciej!
Papierosy nie składają się bowiem z samego tytoniu. W procesie ich produkcji stosowany jest szereg substancji, które mają działanie kancerogenne, takie jak substancje smoliste, fenole, cyjanowodór, które są groźne zarówno dla palacza jak i osób, które wdychają dym papierosowy (bierni palacze).
Skutki palenia papierosów to: większa zapadalność na gruźlicę i inne choroby płuc, nowotwory płuc, krtani, gardła, przełyku, choroby serca, miażdżyca, tętniaki, wrzody żołądka i dwunastnicy.
Ponadto palacze szybciej się starzeją, a ich skóra oraz zęby są pożółkłe w wyniku kontaktu z dymem papierosowym. Czy to nie są wystarczające powody, żeby zerwać z nikotynowym nałogiem? Zastanówcie się!
Życzymy Wam powodzenia w walce o lepszą jakość życia – życia wolnego od nikotynowego uzależnienia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.