Spotkanie z archeologią

W ubiegłą środę tj. 18 września 2019r. gościła w murach II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu absolwentka naszej szkoły, a obecnie studentka wydziału Nauk Historycznych i zakładu Archeologii Podwodnej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Alicja Bieniek, wychowanka pani Renaty Wiśniowskiej, opowiadała o tajnikach archeologii podwodnej.
Uczniowie klas drugich i trzecich, którzy realizują poziom rozszerzony z geografii, mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat badania obiektów i stanowisk zalegających w środowisku wodnym lub związanych z eksploatacją tego środowiska w przeszłości. Działalność badawcza, o której mówiła prelegentka prowadzona jest w kraju i za granicą (min. w Hiszpanii) i dotyczą one zagadnień takich jak: archeologia morska, archeologia akwenów śródlądowych, prahistoria żeglugi i wczesna aktywność morska, szkutnictwo europejskie, urządzenia wodno-komunikacyjne, osady nawodne, metodyka badawcza archeologii podwodnej. Tej ostatniej dziedzinie Ala poświęciła więcej miejsca ze względu na pasję, którą rozbudziły w niej studia. Spotkanie z nasza wychowanką i zetknięcie z człowiekiem pełnym pasji uczniowie klas II i III uznali za bardzo udane. Dziękujemy i życzymy wszelkich sukcesów na drodze badawczej!