Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie !
W tym roku, inaczej niż jest to przyjęte w tradycji Naszej Szkoły, kończymy rok szkolny 2019/2020. Z powodu epidemii, przy wprowadzonym ograniczeniu funkcjonowania szkół i wprowadzonym zdalnym nauczaniu, musimy w nietypowy sposób zakończyć ten rok szkolny.
Już tylko minuty dzielą nas od niecierpliwie oczekiwanego zakończenia zajęć lekcyjnych. Już tylko minuty dzielą nas od upragnionego odpoczynku w czasie wakacji.
Zanim jednak pożegnamy się na dwa miesiące, pozwolę sobie krótko podsumować mijający rok szkolny. Zgodnie z tradycją w naszym liceum działo się dużo, bardzo dużo. Każdy uczeń mógł znaleźć coś dla siebie, znaleźć obszar aktywności pozwalający urozmaicić życie, rozwinąć zainteresowania, kształcić postawy, poszerzać wiedzę, poszerzać horyzonty i co najważniejsze zdobywać przyjaciół i tę przyjaźń pielęgnować.
Zacznę od jesiennego, dla klas pierwszych, obozu dydaktyczno–integracyjnego w Suchym koło Zakopanego. Niestety z powodu pandemii nie odbył się obóz przedmaturalny klas trzecich. Obozy,które proponujemy naszym uczniom są niespotykanym na terenie powiatu olkuskiego działaniem szkoły, którym byliśmy prekursorami. Jak co roku, od 28 lat, odbyła się międzynarodowa wymiana polsko-niemiecka z naszym partnerem – Gimnazjum w Kirn. Nasza szkoła współorganizowała i była gospodarzem finału akcji „Misie Ratownisie”, który połączyliśmy z zajęciami dla najmłodszych.Nasi wolontariusze włączyli się w programy profilaktyczne i akcje charytatywne. Przystąpiliśmy do Kampanii Społecznej – Walczymy o świat bez przemocy i bez krzywdzenia dzieci i młodzieży. Nasza uczennica Natalia Muzyk przygotowała i zaangażowała całą szkolną społeczność do „Komórkomanii” – akcji promującej oddawanie szpiku kostnego.Organizowaliśmy liczne wycieczkii wyjazdy, w tym dydaktyczne: na uczelnie wyższe, do muzeów, obserwatorium astronomicznego, teatru, kina, … . Nie zabrakło nas na rajdach - Ojcowska Złota Jesień, Rajd Integracyjny. Naszym uczniom zaproponowaliśmy między innymi: noce filmowe i sportowe, warsztaty fotograficzne, spotkania z absolwentami Naszej Szkoły, warsztaty AISEC ze studentami z całego świata, spektakle teatralne w języku angielskim, turniej piłki nożnej, tenisa stołowego i badmintona, wyjazdy na rolki, narty i łyżwy, dyskoteki. Pamiętaliśmy o uroczystościach i świętach. Tradycyjnie już „Wrzesień 1939 – Pamiętamy”, obchody Narodowego Święta Niepodległości, BohaterON, Jasełka, Dzień Edukacji Narodowej i inne. Wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w realizację tych działań serdecznie dziękuję.
Nauczyciele naszej szkoły dążyli do rozwijania zainteresowań i pasji młodzieży czego efektem są osiągnięcia: Natalia Tomczyk została laureatką I miejsca w XIII Powiatowym Konkursie Muzyczno-Recytatorskim, drużyna w składzie Dominika Masłowska, Karolina Zięba i Wiktoria Sidor wywalczyła IV miejsce w Małopolskiej Licealiadzie w Badmintonie w Zakopanem; I miejsce zajęła reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zuzanna Kaplita, Zuzanna Lubaszka, Aleksandra Styczeń i Konrad Matusiak w Powiatowym Konkursie Wiedzy „HIV nie wybiera, Ty możesz”; Monika Brodzińska i Piotr Pietras zostali docenieni przez Jury w Powiatowym Muzyczno-Recytatorskim Turnieju Językowym „Lingwistyczna Wieża Babel” zajmując I miejsce; zespół reprezentujący II LO w grze miejskiej na temat stanu wojennego wywalczył II miejsce.
Gratuluję osiągnięć i wszystkim serdecznie dziękuję za godne reprezentowanie II Liceum Ogólnokształcącego i za dostarczanie nam emocji, satysfakcji, dumy i radości. Dziękuję też wszystkim nauczycielom - opiekunom za zaangażowanie, pracę i wsparcie swych wychowanków w drodze do sukcesu.
Przyjmijcie Drodzy Uczniowie moje gratulacje uzyskania promocji do kolejnej klasy. Systematyczna, wytrwała praca przyniosła oczekiwane rezultaty. Szczególnie serdecznie gratuluję uczniom, których wysiłki zaowocowały bardzo dobrymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem.
Pragnę poinformować, że w tym roku szkolnym kandydatkami do Stypendium Prezesa Rady Ministrów są uczennice:
Aleksandra Osuch – uczennica klasy I oraz Zuzanna Lubaszka – uczennica klasy II.
Do Nagrody Starosty Olkuskiego wytypowana została Aleksandra Styczeń – uczennica klasy II.
Równocześnie przekazuję gratulacje i podziękowania rodzicom, którzy wspierając, mobilizując, zachęcając i pomagając swym dzieciom, przyczynili się do uzyskania tak wysokich wyników w nauce.
Ostatnie miesiące były pełne wyzwań dla każdego z nas. Musieliśmy zmodyfikować nasze przyzwyczajenia, sposoby funkcjonowania, metody pracy. To był trudny czas dla uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektora szkoły. Zdawaliśmy egzamin z otwartości na zmiany, egzamin z odpowiedzialności, egzamin z dojrzałości i uczciwości.
Czy wszyscy zdaliśmy ten egzamin?
Mimo wszystkich trudności, z którymi musieliśmy się zmierzyć, muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem tego jak Nauczyciele i wy - Uczniowie poradziliście sobie w tej wyjątkowej sytuacji. Mogę zadeklarować, że dołożymy wszelkich starań by obecna sytuacja nie wpłynęła negatywnie na efekty nauczania, bo z Waszym zaangażowaniem Szanowni Państwo Nauczyciele i Waszym zapałem do nauki – Drodzy Uczniowie osiągniemy wytyczone cele.
Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim Nauczycielom II LO w Olkuszu i wszystkim pracownikom naszej szkoły za całoroczną solidną pracę. To dzięki Państwu uczniowie uzyskują wiedzę i umiejętności, osiągają sukcesy, rozwijają się. To dzięki Państwu wszystkie ogniwa szkolnego organizmu działają sprawnie i bezbłędnie. Dziękuję Rodzicom za wsparcie i pomoc oraz za wszystkie działania dzięki którym nauka zdalna odbywała się bez większych trudności. Dziękuję całej społeczności Naszej Szkoły za to, że możemy szczycić się Naszą „Dwójką” i jej wyjątkową atmosferą. Życzę udanych wakacji, niezapomnianych przeżyć, beztroskiej zabawy i odpoczynku. Do zobaczenia za dwa miesiące.
Iwona Sroka – Dyrektor Szkoły