Nowości

„Tradycyjny sad” podsumowanie projektu

Uczniowie naszego liceum zajęli 9 miejsce w pierwszym etapie ogólnopolskiego konkursu „Tradycyjny sad”, tym samym klasyfikując się do drugiego etapu i uzyskując grant na założenie mini sadu tradycyjnych odmian czereśni. Zgodnie z planem nasadzeń pod koniec kwietnia obok budynku szkoły powstał nasz mini sad owocowy.
Do sadu uczniowie wybrali sadzonki dwóch odmian czereśni – Buttnera czerwona i Hedelfińska – odporne na przemarzanie i choroby grzybowe. Uczniowie przygotowali teren do zadołowania sadzonek, zasadzili i zabezpieczyli pnie drzewek przed uszkodzeniami mechanicznymi i obficie podlewali wodą przez dłuższy czas po sadzeniu. Dodatkowo dla owadów pożytecznych własnoręcznie wybudowali ekologiczny domek, który umieścili w pobliżu sadu. Zespół projektowy stworzył także prezentację informacyjną na temat założeń projektu i podejmowanych w trakcie jego realizacji działań, z którą w formie zdalnej zapoznał rodziców uczniów liceum.
Ze względu na wyginiecie w przeciągu ostatnich lat ok. 80% populacji drzew starych odmian, stanowiących nasze dziedzictwo narodowe, organizator projektu – Bank Ochrony Środowiska wraz z ośrodkiem Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, zajmującym się tworzeniem banku genów historycznych odmian drzew, zachęcają również do podjęcia współpracy w zakresie tworzenia Pomologicznej Mapy Polski. Pozwoli ona na zlokalizowanie okazów tradycyjnych odmian drzew owocowych: czereśni, jabłoni, grusz, śliw, wiśni sprzed 1960 roku. Zgłaszać lokalizację i gatunki drzew starych odmian może każda osoba, kontaktując się z organizatorem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zobacz prezentację z podsumowania projektu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.